Intygsmodulen uppgraderas: Signera och skicka intyg före 12 oktober
Du som har intyg som väntar på att signeras eller har sparade utkast i Intygsmodulen måste skriva klart, signera och skicka in dem till Försäkringskassan – senast tisdagen 12 oktober 16.00. Gäller dig som använder Melior och Obstetrix. Asynja Visph påverkas inte.
För att ärendekommunikationen med Försäkringskassan ska fungera måste alla intyg som är skapade i nuvarande versionen av Intygsmodulen skickas innan Intygsmodulen 3.0 lanseras.
Efter 12 oktober 16.00 låses alla intyg som är signerade men inte inskickade – och alla utkast raderas
Det går visserligen att läsa de signerade intygen även i Intygsmodulen 3.0, men du kan inte kopiera eller redigera texten. Intyg kan dock skrivas ut och ges till patienten, det gäller även äldre intyg.
- Intyg som ska förnyas måste skrivas om på nytt i Intygsmodulen 3.0.
- Dödsbevis i nuvarande version av Intygsmodulen genererar inte information till ett Dödsorsaksintyg som skrivs i Intygsmodulen 3.0.