Kontakt

Förtroendevalda revisorer

Regionfullmäktige i Västra Götaland utser elva revisorer som tillsammans utgör revisorskollegiet. Revisorskollegiet granskar alla regionens nämnder, styrelser och kommittéer. De granskar också bolag och vissa stiftelser.

Revisorskollegiet - länk till politikerregistret

Revisionsenheten

Vid revisionsenheten finns 15 anställda, varav 12 är yrkesrevisorer. De är stationerade vid kontoren i Vänersborg, Göteborg och Skövde. Utöver den revision som utförs i egen regi upphandlas både redovisnings- och verksamhetsrevision från externa revisionsbolag.

Ledning

Revisionsdirektör Vilhelm Rundquist
Telefon: 0767 - 80 85 06
E-post: vilhelm.rundquist@vgregion.se 

Kansli

Samordnare Anita Larsson
Telefon: 010 - 441 05 90, 0727 - 21 84 09
E-post: anita.al.larsson@vgregion.se

Samordnare Annelie Andersson
Telefon: 010 - 441 05 91, 0706 - 03 88 74
E-post: annelie.mt.andersson@vgregion.se

Yrkesrevisorer

Kari Aartojärvi                               
Telefon: 0705 - 13 83 10
E-post: kari.aartojarvi@vgregion.se

Martin Andersson
Telefon: 0700 - 82 29 47
E-post: martin.andersson@vgregion.se

Ulf Aronsson
Telefon: 0761 - 30 33 12
E-post: ulf.aronsson@vgregion.se

Karin Norrman Elgh
Telefon: 0700 - 20 59 68
E-post: karin.norrman.elgh@vgregion.se

Maria Gabrielsson fredrikson
Telefon: 0709 - 36 92 50 
E-post: maria.gabrielsson-fredrikson@vgregion.se

Marianne Förars
Telefon: 010 - 441 30 22, 0708 - 87 56 61
E-post: marianne.forars@vgregion.se

Marit Käppi
Telefon: 0709 - 20 69 65 E
E-post:
marit.kappi@vgregion.se

Anna Ljungkvist
Telefon: 0700 - 85 25 19
E-post: anna.ljungkvist@vgregion.se

Kristoffer Lundqvist
Telefon: 0700 - 85 25 18
E-post: kristoffer.lundqvist@vgregion.se

Josephine Massie
Telefon: 0769 - 40 29 33
E-post: josephine.massie@vgregion.se

Erik Söderberg 
Telefon: 0730 - 40 43 40
E-post: erik.o.soderberg@vgregion.se

Thomas Vilhelmsson
Telefon: 0767 - 80 26 48
E-post: thomas.vilhelmsson@vgregion.se

Senast uppdaterad: 2018-08-20 13:45