För dig som är AT-läkare


Välkommen till dina sidor som AT-läkare! I menyerna hittar du praktisk information om din tjänstgöring.

Gemensamt om AT i Skaraborg

Kontaktuppgifter

Övergripande AT-organisation

Annelie Andersson
Koordinator AT 
Telefon: 0510-852 01
annelie.andersson@vgregion.se

Magnus Boustedt, AT-chef
Telefon: 0510-857 45
magnus.boustedt@vgregion.se

Kalle Petersson, övergripande AT-studierektor SkaS Skövde
kalle.petersson@vgregion.se

Torun Bergdahl, övergripande AT-studierektor SkaS Lidköping
torun.bergdahl@vgregion.se

Lisa Lidholm, övergripande AT-studierektor primärvården Lidköping
lisa.lidholm@vgregion.se

Kajsa Hansson, övergripande AT-studierektor primärvården Skövde
kajsa.m.hansson@brackediakoni.se

 


Kontaktpersoner Skövde (läkarfrågor)

Akutmottagningen

Mikael Ryndel, processchef mikael.ryndel@vgregion.se

Anestesi

Åsa Appelqvist, processchef (har inga ul-vik) asa.appelqvist@vgregion.se
Zahraa Mahdi, schemaläggare zahraa.mahdi@vgregion.se
Linda Hähnert, studierektor AT linda.borg@vgregion.se 
Mattias Svensson, studierektor ST mattias.w.svensson@vgregion.se 

Barn

Ellen Wisén, studierektor AT ellen.wisen@vgregion.se
Torun Bergdahl,
studierektor ST torun.bergdahl@vgregion.se

BUP

Linda Ståhlberg, läkarchef linda.stahlberg@vgregion.se 
Pablo Alvarez Jimenez,
överläkare/MLA pablo.alvarez.jimenez@vgregion.se

Hud

Alexandra Forssgren, processchef (ul-vik)  alexandra.forssgren@vgregion.se
Maria Haraldsson, studierektor ST maria.haraldsson@vgregion.se

Infektion

Erik Backhaus, processchef/schemaläggare (ul-vik) erik.backhaus@vgregion.se  
Fredrik Melin, studierektor AT och ST fredrik.melin@vgregion.se 

Kardiologi

Erik Frick, processchef (ul-vik) erik.frick@vgregion.se 
Daniel Hellner, studierektor ST daniel.hellner@vgregion.se 
Anna-Carin Karlén, sekreterare  anna-carin.karlen@vgregion.se

Kirurgi

Åsa Fredriksson, processchef asa.e.fredriksson@vgregion.se
Bengt Orrenius, processchef bengt.h.orrenius@vgregion.se
Linda Sundström, studierektor AT linda.sundstrom@vgregion.se
Anna Elmered
, studierektor ST anna.elmered@vgregion.se
Karl Nilsson Grip, schemaläggare karl.pv.nilsson@vgregion.se

Kvinno

Linnéa Ekström, studierektor ST linnea.ekstrom@vgregion.se
Emelie Ottoson, processchef emelie.ottosson@vgregion.se
Pasi Bauer, processchef pasi.bauer@vgregion.se

Medicin

Caroline Bertills, processchef caroline.bertills@vgregion.se
Sara Lindberg, studierektor AT och ST sara.j.lindberg@vgregion.se
Sari Bjurén, processchef ST-läkare och underläkare 
Lena Persson, sekr, schemaläggare
(ansökan vik-ul)  lena.ingegerd.persson@vgregion.se

Njurmedicin

Björn Peters, studierektor AT  bjorn.peters@vgregion.se
Anna Wärme, processchef anna.warme@vgregion.se

Ortopedi

Emil Hjort Persson, studierektor AT emil.hjort.persson@vgregion.se
Khadijah Rosén, studierektor ST  khadijah.rosen@vgregion.se
Agnetha Lindén, sekreterare/schemaläggare  agnetha.linden@vgregion.se

Patologi/Cytologi

Omar Hossein, specialistläkare omar.hossein@unilabs.com
Marcus Gustavsson, ST-läkare marcus.gustavsson@unilabs.com

Psykiatri

Sara Ekström, processchef sara.ekstrom@vgregion.se
Jonas Klang, studierektor AT (ul-vik)  jonas.klang@vgregion.se 
Tamás Gréger, studierektor ST tamas.greger@vgregion.se
Zohar Soltis, studierektor ST zohar.raanan@vgregion.se
Jenny Lundin, sekreterare jenny.a.lundin@vgregion.se

Röntgen

Arthur Adelved, processchef arthur.adelved@vgregion.se
Ali Åhre, studierektor ali.mashalla.ahre@vgregion.se

Urologi

Alexander Alves Wilpart, processchef alexander.wilpart@vgregion.se
Ruji-On "An" Namnuan, studierektor, ul-vik ruji-on.namnuan@vgregion.se

Ögon

Isabelle Vänerfall, AT, ST-A, randande ST isabelle.vanerfall@vgregion.se
Kristrun Stefansdottir, studierektor ST kristrun.stefansdottir@vgregion.se

Öron

Martin Oscarsson, processchef martin.oscarsson@vgregion.se
Simon Mann, auskultationsdagar AT simon.mann@vgregion.se 
Sofia Bjaaland, ST-studierektor sofia.bjaaland@vgregion.se
Carina Johansson, schemaläggare carina.c.johansson@vgregion.se


Kontaktpersoner Primärvården (läkarfrågor)

Närhälsan Tidan, Kerstin Bender, kerstin.bender@vgregion.se

Närhälsan Hjo, Magnus Rosén, magnus.rosen@vgregion.se

Närhälsan Tidaholm, Åsa Zöögling Ålebring, asa.alebring@vgregion.se

Närhälsan Töreboda, Mona Strand, mona.strand@vgregion.se

Närhälsan Mösseberg, Eva-Lisa Karlsson, eva-lisa.c.karlsson@vgregion.se

Närhälsan Oden, Vanja Arrias, vanja.arrias@vgregion.se

Närhälsan Stenstorp, Vanja Arrias, vanja.arrias@vgregion.se

Närhälsan Billingen, Åsa Breman, asa.breman@vgregion.se

Närhälsan Norrmalm, Carina Wallin, carina.wallin@vgregion.se

Närhälsan Södra Ryd, Kerstin Bender, kerstin.bender@vgregion.se

Närhälsan Hentorp, Lenita Hägg, lenita.hagg@vgregion.se

Praktikertjänst Centrum, Robert Tengman, robert.tengman@ptj.se

Sjöstadens vårdcentral, Christin Schönfeldt, christin.schonfeldt@vgregion.se

Allemanshälsan Lunden, Kristina Emanuelsson, kristina.emanuelsson@allemanshalsan.nu

Bräcke Diakoni Centralhälsan, Albert Mustafa, albert.mustafa@brackediakoni.se

Bräcke Diakoni Skara, Ulrika Möller, ulrika.moller@brackediakoni.se

Capio Grästorp, Viktoria Labecker, viktoria.labecker@capio.se

Närhälsan Ågårdsskogen, Petra Johansson, petra.a.johansson@vgregion.se  

Närhälsan Guldvingen, Petra Aronsson petra.aronsson@vgregion.se

Närhälsan Vara, Sandra Warmark, sandra.warmark@vgregion.se

Praktikertjänst Hamnstaden, Per-Anders Björk per-anders.bjork@ptj.se