Fånga upp hiv i tid – se våra nya filmer!

Uppdaterad:
Publicerad:

Sen upptäckt av hiv innebär lidande och i värsta fall livsfara för patienten, risk för överföring och ökad belastning på hälso- och sjukvården. Ändå vet vi att många patienter hivtestas sent – trots symtom.

Inför World Aids Day den 1 december har Kunskapscentrum för sexuell hälsa tagit fram fem korta informationsfilmer, i samarbete med Infektionskliniken NÄL, Närhälsan vårdcentral, Högskolan i Borås och Positiva gruppen Väst. Filmerna riktar sig till dig som arbetar inom hälso- och sjukvården och ger dig aktuella kunskaper om hiv och hur du kan tänka kring hiv i dina patientmöten.

– För att motverka det stigma som fortfarande finns kring hiv är det viktigt att vi inom vården kan bemöta patienter på ett bra sätt. Vi behöver ha koll på hur hiv överförs – och hur det inte överförs. Vi behöver också känna till symtom och vara frikostiga med att hivtesta, säger Anna Skoglund, utvecklingsledare på Kunskapscentrum för sexuell hälsa.

Hon hoppas att filmerna ska ge ökad trygghet i patientmöten och att fler hivtester leder till tidig behandling.

– Vi vet att välbehandlad hiv inte överförs och att personer med behandling oftast lever ett gott liv med nästan samma beräknade livslängd som andra.

Se filmerna här: Filmer om hiv idag