Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Arbetsgrupp

Arbetsgruppens medlemmar

Boråsregionen: Johannes Adolfsson  mail: johannes.adolfsson@boras.se  Tel: 033-35 30 61

Göteborgsregionen: Pelle Persson,  mail: Per.Persson@ale.se Tel: 0303-703090

Fyrbodal: Lars Carlén, mail: lars.carlen@trollhattan.se Tel: 0520-49 55 01

Skaraborg: David Olsson, mail: david.olsson@tidaholm.se, Tel 0502-60 60 40

Länsstyrelsen: Monica Ek-Remmerth, Landsbygdsprogram bredband  mail: Monica.Ek-Remmerth@lansstyrelsen.se   Tel: 010-224 52 69

VGR, Eric Åkerlund, regional bredbandskoordinator. Operativt ansvarig och utvecklingsansvarig för UBit-gruppen och handläggare av VGR:s bredbandsstöd mail: eric.akerlund@vgregion.se Tel: 070-536 63 06

VGR, Tore Johnsson, regional samordnare för digital agenda. Ansvarig för det regionala digitaliseringsrådet. mail: tore.johnsson@vgregion.se Tel: 070-602 20 90

VGR, Christian Bohlin, mail: christian.bohlin@vgregion.se Tel: 010-473 74 38

Coompanion Fyrbodal, Skaraborg och Sjuhärad, Kontakt: 

Samarbetspartners och rapportering

UBits huvudsakliga samtalspartners är kommunalförbund och enskilda kommuner. UBit samarbetar dessutom med marknadens aktörer i Västra Götaland genom olika typer av informationsutbytes och diskussionsmöten.  Regionutvecklingsnämnden informeras och avger feedback till arbetet 1-2 ggr om året.

En dialog på nationell nivå sker med Post & Telestyrelsen (PTS), Sveriges Kommuner och Regioner (SKR), Bredbandsforum, Byanätsforum, Länssamverkan Bredband, Jordbruksverket, LRF och i vissa fall med Näringsdepartementet.


Senast uppdaterad: 2022-04-11 16:20