"Utställningen kommer" - till biblioteken i Västra Götaland

Utställningen kommer är en turnerande verksamhet som erbjuder utställningar och pedagogiska program för barn och unga runt om i hela Västra Götaland, i nära samverkan med regionens 49 kommuner.
För verksamheten Utställningen kommer är biblioteken primär målgrupp. Teamet arbetar med flexibla utställningslösningar för bibliotek och valet av utställningstema bestäms i stor utsträckning av efterfrågan och behov hos målgruppen, folkbiblioteken i Västra Götaland. Genom bibliotekens utställningsytor kan berättelser som rör kultur, natur och kulturarv delas med invånarna, oavsett var i regionen de bor.
Utställningen kommer arbetar rättighetsbaserat, vilket innebär att verksamheten strävar efter att uppfylla rättigheterna i FN:s deklaration om mänskliga rättigheter och de tillhörande konventioner som Sverige ratificerat.
Vi som arbetar med att ta fram utställningarna är utställningsproducenter och pedagoger och finns på enheten Utställningar. Ta gärna kontakt med oss så berättar vi mer om vårt arbete och om utställningarna. Kontaktuppgifter hittar du längst ner på sidan.