Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Förvaltningsledning

Förvaltningsledningen för Sjukhusen i väster – dvs. Alingsås lasarett, Angereds Närsjukhus, Frölunda Specialistsjukhus och Kungälvs sjukhus – består av sjukhusdirektör, biträdande sjukhusdirektörer, chefläkare, chefssekreterare samt stabs- och verksamhetschefer.

Sjukhusdirektör

Martin Rösman
E-post: martin.rosman@vgregion.se

Biträdande sjukhusdirektörer

Katarina Andersson
E-post: katarina.s.andersson@vgregion.se

Magnus Karlsson
E-post: magnus.karlsson@vgregion.se

Chefläkare

Cornelia Bergdahl
Angereds Närsjukhus
E-post: cornelia.bergdahl@vgregion.se

Per Wiger
Alingsås lasarett
E-post: per.wiger@vgregion.se

Jacob Wulfsberg
Kungälvs sjukhus
E-post: jacob.wulfsberg@vgregion.se

Chefssekreterare

Ulla Andersson
E-post: ulla.c.andersson@vgregion.se

Stabschefer

Anders Hillberg
Kansli och försörjning
E-post: anders.hillberg@vgregion.se

Malin Johansson
HR
E-post: malin.ar.johansson@vgregion.se

Ulf Lindberg
Ekonomi
E-post: ulf.lindberg@vgregion.se

Åsa Meland
Utveckling
E-post: asa.meland@vgregion.se

Jonathan Neselrot
Kommunikation och folkhälsa
E-post: jonathan.neselrot@vgregion.se

Verksamhetschefer

Karin Andersson
Barn och unga, Angereds Närsjukhus
E-post: karin.ai.andersson@vgregion.se

Jörgen Andreasson
Medicin, Alingsås lasarett
E-post: jorgen.andreasson@vgregion.se

Per Arnell
Ambulanshelikoptern
E-post: per.arnell@vgregion.se

Matilda Berntsson
Område 1, Frölunda Specialistsjukhus
E-post: matilda.berntsson@vgregion.se

Eva Blixt (tf)
Psykiatri, Kungälvs sjukhus
E-post: eva.blixt@vgregion.se

Helena Fredberg Edebo
Kirurgi och ortopedi, Kungälvs sjukhus
E-post: helena.fredberg_edebo@vgregion.se

Marie Gardtman
Medicin, psykiatri, medicinsk service, Angereds Närsjukhus
E-post: marie.gardtman@vgregion.se

Håkan Joelsson
Område 2, Frölunda Specialistsjukhus
E-post: hakan.joelsson@vgregion.se

Henrik Jonsson
Kirurgi och ortopedi, Alingsås lasarett
E-post: henrik.p.jonsson@vgregion.se

Johan Kling
Anestesi och radiologi, Alingsås lasarett
E-post: johan.kling@vgregion.se

Ulrika Jonsson Milusic
Akutsjukvård, Kungälvs sjukhus
E-post: ulrika.milusic-jonsson@vgregion.se

Ulla Delfs Moss
Diagnostik och Service, Kungälvs sjukhus
E-post: ulla.delfs.moss@vgregion.se

Christina Nyström
Akutsjukvård och administration, Alingsås lasarett
E-post: christina.nystrom@vgregion.se

Nicklas Oscarsson
Opererande verksamheter, Angereds Närsjukhus
E-post: nicklas.oscarsson@vgregion.se

Margrethe Tönder
Geriatrik och rehabilitering, Kungälvs sjukhus
E-post: margrethe.tonder@vgregion.se

Ann Törnell
Medicin, Kungälvs sjukhus
E-post: ann.tornell@vgregion.se

Richard Zätterman
Anestesi/operation/IVA och ambulans, Kungälvs sjukhus
E-post: richard.zatterman@vgregion.se

Senast uppdaterad: 2019-09-27 14:04